Millist lisandväärtust loob kvaliteetne arhitektuur kinnisvarale?

Tänasel kinnisvaraturul, kus pakkumisi on palju ning arendajate laojääk küündib kümnete miljonite eurodeni, on hea mõelda, kuidas luua kinnisvarale lisandväärtust ja see kaudu tulevikus lihtsustada kinnisvara müüki. Kinnisvara puhul on valiku tegemisel oluliseimateks teguriteks asukoht ja hind, kuid hetkel võtame fookuse just arhitektuurile ning arutleme, miks kodu ostjad või üürijad eelistavad sarnases hinnaklassis ning piirkonnas ühte hoonet teisele.  

Kõigepealt soovime ümber lükata levinud arusaama – hea arhitektuur = kallis. Hoone ehitusmaksumusest moodustab arhitektuur vaid mõne protsendi ja see ei peaks olema koht, kust eelarves kokku hoida. Just vastupidi – kvaliteetne arhitektuur loob eeldused optimaalsetele rajamis- ja ekspluateerimiskuludele ning võimaluse küsida pakutava eest kõrgemat hinda.  

Inimesed seostavad esmalt arhitektuuri terminit hoone väljanägemisega. Kindlasti aitab maitsekas ja unikaalne arhitektuur püüda inimeste tähelepanu, kiirendab müüki ning pakub võimalust küsida kõrgemat hinda. Kvaliteetne arhitektuur aga ei tähenda ainult esteetiliselt nauditavat välisilmet: kahel täpselt sama suurel, näiteks 50 m2 korteril võib olla tohutu erinevus. Ühes korteris saad tunda end koduselt ja turvaliselt, tubade kasutamine on loomulik ja mugav teises aga mitte.  Üks 50 m2 korter tundub valgusküllane ja avar, teine on aga paras uberik. Inimesed veedavad enamus oma elust siseruumides ja seetõttu tasub panustada funktsionaalsele ja kasutaja sõbralikule interjööri loomisele. Siinkohal kergitame ka küsimuse: kas sisearhitektuuris ei peaks piirduma ainult klassikalise standard- ja premiumpaketiga? Võibolla pakkuda ka rätseplahendust, millega saab luua lisandväärtust ning võimalust küsida kõrgemat hinda.  

Oluline aspekt kvaliteetse arhitektuuri puhul on kriitiline mõtlemine. Keerulisem hoone vormi mäng ja kallimad materjalid ei tähenda paremat arhitektuuri. Põhjalikult läbi töötatud projekti tulemuseks on optimaalsed ja lihtsad konstruktiivsed lahendused, mis tagavad mõistliku ehitusmaksumuse. Mööda ei saa vaadata energiatõhususest ja vastupidavate materjalide kasutamisest, nagu näiteks hoone paiknemine ilmakaarte suhtes, energiatõhusad tehnosüsteemid ning viimistlusmaterjalid, kus hooldusvälp on pikem. See kõik kajastub hoone ülevalpidamis kuludes ning on oluline argument ühe kinnisvara eelistamisel teisele.   

Samuti soovitame kasutada loovust kinnisvara täiendavate funktsioonide puhul.  Mõelda laiemalt kui detailplaneeringuga ettenähtud  haljastusprotsent, parkimiskohad, panipaikad ja puhkeala hoovis. Mõelda aspektidele, mis annavad täiendava turvatunde ning muudavad elu mugavamaks. Miks mitte lisada ruumiprogrammi sportimis- ja puhke võimalused. Hooviala lahendamisel kaasata maastikuarhitekt, kes aitab väikevormide ja taimestikuga luua põnevamat ning privaatsemat välikeskkonda. Need on detailid, mis saavad kodu ostu puhul määravaks ning üürikinnisvara puhul tagab pikema ajalised rentnikud. 

Kvaliteetse arhitektuuri loomine on investeering, arhitektide tasu erienev ja lisafunktsiopnide pakkumine nõuab täiendavat kapitali. Need on aga põhjused, miks üks elamu on turul ihaldatum ja leiab endale kiiremini omanikud. 

Tristen Vardja, Arhitekt, KURU