VR – Virtuaalrealsus arhitektuuris
Tänapäeva kiire tehnika arengu juures on virtuaalreaalsus (ing. Keeles virtual reality või VR lühidalt) juba vana nähtus. VR on rohkem tuntud arvutimängude maailmast, kus on leidnud laiemat kasutust alates 2016. aastast. Tänaseks on VR laienenud ka teistesse valdkondadesse, kaasa arvatud ehitussektorisse, kus tehnoloogia siiani hoogu alles kogub.
Virtuaalreaalsuse kogemiseks on vaja virtuaalreaalsuse prille ja mõlema käe pulte. Läbi prillide kuvatakse arvuti abil silmadele pilt, mis loob ruumilise 3D efekti.
Läbi prillide on võimalik kujutada asju, mida reaalsuses veel ei eksisteeri. See võimaldab näiteks tutvustada ja müüa veel ehitamata korterit või üksikelamut ning arhitektil jagada oma mõtteid tellijaga. Võrreldes tavaliste ilupiltidega, annab VR palju ülevaatlikuma pildi objektist. Kui öeldakse, et pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis VR ütleb rohkem kui tuhat pilti.
Ehitussektori virtuaalreaalsuse mudelisse on võimalik integreerida erinevaid funktsioone, mis lubavad selle kasutajal puldi nupuvajutusega muuta viimistlusmaterjale, analüüsida valgustust, valida erineva mööbli vahel ja palju muud. VR annab arhitektile uue võimaluse ehitamata objekti tutvustamiseks ja disainimiseks ning kliendile realistliku ettekujutuse lõpptulemusest.
VR on täna ehitussektoris veel võrdlemisi avastamata maailm. Eestis võib ühe käe näpudel üles lugeda ettevõtteid, kes virtuaalreaalsust ehitussektoris kasutavad. Tehnoloogia on läbi teinud tänaseks suure arengu nii pildi kvaliteedis ja funktsioonides ning muutunud kättesaadavaks igapäevases tööprotsessis. Oleme põnevil, kuhu VR tulevikus edasi areneb.
Vaata virtuaalrealsuse võimalusi täpsemalt videoklipist.